Palkitut

Kaikki voittajat vuosien varrelta

2017

Emma Hirsimäki
Tuukka Pietarinen
Vilhelmiina Vilhunen

Kunniamaininnan saivat:

Katri Aholainen, Anni Kaila, Sofi Ylikoski

Lisää palkituista: Lausunnot

2016

Jukka Ahola
Essi Pulkkinen
Tuuli Hostikka

Kunniamaininnan saivat:

Amanda Hakoköngäs, Aino Nieminen, Anni Reilä
Lisää palkituista täältä.

2015

Marko Heikkinen
Jukka Ahola
Klaus Maunuksela
Kunniamaininnan saivat:
Jussi Kaskinen, Antti Lehtinen ja Essi Pulkkinen.
Lisää palkituista täältä.

2014

Iida Turpeinen
Aino Lappalainen
Erkka Mykkänen
Kunniamaininnan saivat: Akseli Heikkilä,
Anni Lappela ja Salla Toivola
Lisää palkituista täältä.

2013

Henri Kauhanen
Erkka Mykkänen
Antti Faarinen
Etelä-Savo palkinnon voitti Maaria Tuukkanen.
Kunniamaininnan saivat Mari Laaksonen,
Antti Lehtinen ja Pauli Hautala.

2012

Jukka Ahola
Marissa Mehr
Risto-Matti Matero
Etelä-Savo palkinnon voitti Heta Heiskanen.
Kunniamaininnan saivat Jukka-Pekka Pöyliö,
Arsi Alenius ja Piritta Maisala.

2011

Tanja Seppänen
Virve Miettinen
Riikka Nyman
Etelä-Savo palkinnon voitti Paula Hotti.
Kunniamaininnan saivat Lasse Pouru,
Ossi Paloneva ja Kalle Knaapi.

2010

Juhani Karila
Titta Minkkinen
Ulla Heikkilä
Jiri Hartikainen
Laura Laitinen
Maija Roine

2009

Miki Liukkonen
Silene Lehto
Tiia-Mari Mäkinen
Auli Särkiö
Heidi Toivonen

2008

Jouni Tikkanen
Turkka Hautala
Noora Lehtonen
Leena Aunio
Nelli Hietala
Niina Miettinen.

2007

Lassi Hyvärinen
Suvi Boon
Pekka Jäntti
Anna Saari
Heli Slunga

2006

Johanna Nordling
Tuukka Välimäki
Hanna Ratilainen
Elisa Salo
Antti Ritvanen

2005

Henna Laininen
Katariina Kaarlela
Miia Tervo
Tuomo Heikkinen
Ville Hytönen
Antti Ritvanen

2004

Kaisu Tuomaala
Antti Ritvanen
Jarno Siekkinen
Jermu Koskinen
Riina Leskelä
Tuukka Välimäki

2003

Jussi Hyvärinen
Miira Sippola
Sanna Karlström
Mikko Myllylahti
Antti Ritvanen
Aki Salmela

2002

Jussi Valtonen
Riikka Pelo
Jaakko Yli-Juonikas
Markus Kalliokivi
Mila Kauppinen
Mia Surakka

2001

Anna-Lotta Helin
Olli Sinivaara
Katja Meriluoto
Marjo-Hannele Isopahkala
Antti Latvala
Manne Tuomenoksa

2000

Jani Saxell
Laura Honkasalo
Mila Kauppinen
Tiia Jama
Maria Peura
Markku Pääskynen

1999

Pirjo Tuominen
Miira Sippola
Anna-Lotta Helin
Marko Hautala
Liisamari Lassila
Teemu Manninen

1998

Antti Tuominen
Riikka Ikävalko
Katja Alanen
Katariina Numminen
Riikka Pelo
Päivikki Romppainen

1997

Markku Paasonen
Johanna Venho
Ulla Lehtonen
Teemu Haataja
Riikka Kalsi

1996

Ville Ketola
Riikka Takala
Teemu Manninen
Jiri Oliver Taleva
Tarja Lipponen
Ari Välilä

1995

Juhani Koskinen
Markku Paasonen
Päivikki Länsirinne

1994

Jukka Ginström
Sari Mikkonen
Inga Suoniemi-Taipale
Marja Kyllönen
Saila Susiluoto
Ville Ketola

1993

Salla Syvänne
Tiina Ohinmaa
Panu Tuomi

1992

Taija Tuominen
Niina Repo
Panu Räty
Jari Kupila
Mervi Koskinen
Saara Tuomaala
Jari Järvelä

1991

Tommi Parkko
Johannes Ojansuu
Salla Syvänne
Kimmo Koivisto
Virpi Pahkinen
Jari Koponen

1990

Riikka Ala-Harja
Risto Jussila
Teija Tuominen
Raija Asikainen
Irma Hirsjärvi
Petri Kosonen

1989

Annukka Peura
Jari Koponen
Juhana Majaniemi
Sari Malkamäki
Salla Syvänne
Jyrki Kiiskinen
Maria Kontioinen
Anna Lehtolainen
Markku Kaskela
Jaakko Pietikäinen
Vesa Heikkinen
Jyrki Vainonen
Eva-Helena Illonen
Petri Tamminen
Pasi Torikka

1988

Tomi Kontio
Osku Valve
Timo Lappalainen

1987

Maria Autio

1983

Boris Verho

1982

J.H. Erkon rahaston novellikilpailun vuoden 1982 palkintolautakuntaan kuuluivat puheenjohtaja Matti Paavilainen, Harry Forsblom ja Reijo Lehtonen sekä sihteeri Allan Ruotsala.

J.H. Erkon kirjoituskilpailun vuoden 1982 palkitut:
1. Anneli Rosell
2. Rauha Kejonen
3. Matti Hassinen

Kunniamaininnat:
Matti Tiisala, Jarmo Ojanen ja Pamela Mandart

Lähde:
Suomen Nuorison Liitto tiedottaa -kirje (1982)

1981

Heikki Reivilä
Satu Salminiitty

1980

Raimo Turunen

1979

Jari Tervo

1978

Leni Matsson
Juhani Pusa
Timo Pusa

1976

Hannu Aho
Olli Jalonen
Hannu Kankaanpää
Kari Levola
Anelma Salo
Markku Turunen
Jukka Vieno

1975

Jöns Carlson
Ulla Sievinen

1974

Risto Antikainen
Matti Pulkkinen

1973

Hannu Siekkinen
Hannu Ylilehto

1972

Merja Huttunen
Ilmari Ihalainen
Kaarina Valoaalto

1971

Erik Gullman
Väinö Lesonen
Keijo Siekkinen

1970

Ilpo Tiihonen
Matti Niemi
Ilkka Pitkänen

1969

Martti Issakainen
Matti Kanervala
Kari-Kalervo Korpela

1968

Yrjö Hosiaisluoma
Manu Teittinen

1967

Terttu Jurvakainen
Kalevi Kalemaa
Mattijuhani Koponen
Mikko Loikkanen
Raine Mäkinen
Tarmo Yli-Rajala

1966

Aarne Hyvärinen
Matti-Juhani Karila
Aulikki Oksanen
Ulla Pitkonen
Panu Rajala
Kari Saviniemi
Lauri Sipari
Pertti Tonteri

1965

Markku Into
Jussi Kylätasku
Matti Paloheimo
Pekka Virtanen

1964

Kullervo Järvinen
Osmo Lahdenperä
Pentti Saaritsa

1963

Anja Angel
Timo Elo
Esko Jämsen
Tuukka Kangasluoma
Ritva Kapari
Seppo Kärkkäinen
Sisko Latvus
Väinö Mäntylä
Juhani Peltonen
Yrjö Saarenpää
Jyrki Vuori

1961

Kari Aronpuro
Riitta Jorkama
Reijo Malm
Veikko Pietilä

1960

Kauko Aalto
Tauno Kalliokulju
Jorma Kannila

1959

Teuvo Hahl-Marjokorpi
Vuokko Koistinen
Jaakko Merivirta
Eero Silvasti
Eero Vanhatalo

1958

Oiva Arvola
Pentti Fabritius

1957

Kalevi Ahoniemi
Altti Havas
Pirkko Hänninen
Anja Juvonen

Web design Groteski